Mūsų svetainėje naudojami slapukai, kad užtikrintume jums teikiamų paslaugų kokybę. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Daugiau informacijos

8 patarimai tėvams, kaip vaikui saugiai naudotis internetu

Pagalvojus apie tai, kur Jūsų vaikas gali užklysti naršant interneto platybėse gal kelti nerimą. Įmonė Besmegeniai pateikia keletą patarimų, kaip būtų galima užtikrinti teigiamą patirtį internete tiek Jums, tiek Jūsų vaikui.

 

  1. Tyrinėkite internetą kartu. Imkitės iniciatyvos ir supažindinkite savo vaiką su internetu ir jo naudojimosi galimybėmis. Tyrinėti internetą kartu yra didelis privalumas tiek Jums, tiek Jūsų vaikui. Pabandykite surasti internetinių puslapių, kurie būtų įdomūs bei naudingi Jūsų vaikui, taip kartu suformuosite teigiamą požiūrį į internetą ir jo panaudojimo galimybes. Tai padės Jums susidoroti su situacijomis ateityje, kai vaikas gaus neigiamą patirtį internete. Taip Jums bus lengviau paaiškinti interneto privalumus bei trūkumus pabrėžiant interneto naudą ir teigiamas jo panaudojimo galimybes.
  2. Sutikite su vaiko taisyklėmis dėl interneto naudojimo namuose. Pabandykite prieiti susitarimo su vaiku dėl interneto naudojimosi taisyklių Jūsų namuose. Keletas patarimų kaip to pasiekti:
    • Aptarkite kada ir kiek laiko Jūsų vaikui galima naudotis internetu per dieną.
    • Atkreipkite vaiko dėmesį dėl asmeninės informacijos dalinimosi su kitais interneto naudotojais (adresas, telefono numeris, vardai ir pavardės, elektroninis paštas, kt.)
    • Padiskutuokite kaip priimtina elgtis su kitais interneto vartotojais žaidžiant žaidimus internete, pokalbių svetainėse, elektroniniu paštu ar žinutėmis.
    • Aptarkite, kokiais internetiniais puslapiais yra priimtina naudotis ir kokiais ne. Atkreipkite dėmesį į tam tikrų internetinių puslapių grėsmę ir sukeliamą poveikį tiek Jūsų vaikui, tiek galimą sukelti neigiamą poveikį pačiam įrenginiui (virusų grėsmė, kt.).
    • Nustatytų taisyklių turėtumėte laikytis ir Jūs patys, arba turėtumėte paaiškinti, kodėl suaugusiems taisyklės yra kitokios.
  3. Pabrėžkite, kad pavojinga ne tik dalintis savo asmenine informacija su kitais interneto naudotojais, bet ir pildyti nežinomas užklausų formas, kuriuose prašoma nurodyti asmeninius duomenis. Pagrindinė taisyklė, kurios vaikais turėtų laikytis, tai nesuteikti asmeninės informacijos kitiems interneto vartotojams be Jūsų leidimo. Vyresnio amžiaus vaikus, kurie jau naudojasi socialiniais tinklais, tokiais kaip Facebook, Twitter, kt., vertėtų įspėti dėl informacijos, kuria dalinasi, apribojimų, kaip pavyzdžiui, asmeniniai duomenys, nuotraukos, vaizdo įrašai, kt. Verta pabrėžti, kad vieną kartą informacijai patekus į interneto platybes jos sukontroliuoti beveik nebeįmanoma. Daugybė žmonių ją gali pamatyti, panaudoti neteisėtiems tikslams ir panašiai. Atkreipkite dėmesį, kad nežinomų užklausų pildymas taip pat yra pavojingas, kadangi užpildyti asmeniniai duomenys gali būti panaudoti neteisėtiems tikslams.
  4. Aptarkite rizikas, kurios gali grėsti, susitinkat su žmonėmis, su kuriais vaikas susipažino internetu. Internetas yra puiki erdvė vaikui bendrauti su bendraamžiais, susirasti bendraminčių ir draugų. Tačiau pabrėžkite, kad nėra saugu susitikti su nepažįstamais žmonėmis, sutiktais internete, vieniems, be palydos. Norint išvengti nemalonių patirčių, pasisiūlykite vaiką jį palydėti į pirmą susitikimą arba pasiūlykite kitą žmogų, kuriuo pasitikite, ir kuriuo pasitiki Jūsų vaikas. Bet kokiu atveju pabrėžkite, kad norint eiti į susitikimą su nepažįstamu žmogumi, su kuriuo susipažino internetu, būtina pasitarti su Jumis. Taip pat turėkite atsarginį planą, jeigu vaikas pasijustų nepatogiai, nesmagiai ar nesaugiai, pasiūlykite, kad skambintų Jums arba Jūs jam paskambintumėte susitikimo pradžioje.
  5. Pamokykite vaiką, kad informaciją rastą internete reiktų vertinti kritiškai, patarkite kaip tai padaryti. Dauguma vaikų naudojasi internetu, kad pagerintų ir išplėstų savo žinias susijusias su mokslu ar asmeniniais pomėgiais. Vaikas turėtų suprasti, kad ne visa informacija randama internete yra teisinga, tiksli ir tinkama. Parodykite vaikui kaip galima patikrinti informaciją, kurią jis randa internete. Patarkite, kad informaciją ta pačia tema galima palyginti su kitais šaltiniais, taip įsitikinant ar ši informacija rasta internete yra teisinga. Parodykite internetinius puslapius, kuriais galima pasitikėti ir juose tikrinti informaciją.
  6. Nebūkite per daug kritiškas dėl vaiko tyrinėjimų internete. Vaikas internete gali pamatyti suaugusiems skirtą informaciją per atsitiktinumą ar klaidą. Taipogi vaikas tikslingai gali ieškoti tokios informacijos internete. Atsiminkite, kad vaiko smalsumas yra natūralus dalykas, ir kad jis norės pamatyti tai, kas yra uždrausta. Padiskutuokite su vaiku šia tema. Atkreipkite dėmesį, kokios yra tokių internetinių puslapių naudojimosi taisyklės ir kokias grėsmes ar žalą tai gali sukelti.
  7. Suteikite vaikui galimybę parodyti, ką jis mėgsta veikti internete. Norint vaikui duoti patarimų dėl naudojimosi internetu, svarbu suprasti, kaip vaikas naudojasi internetu ir žinoti, ką vaikas mėgsta veikti internete. Leiskite vaikui parodyti, kur jis lankosi internete ir ką ten mėgsta veikti.
  8. Atsiminkite, kad teigiami dalykai, kuriuos vaikas gali nuveikti internete nusveria negatyviuosius. Internetas vaikams yra puikus švietimo ir pramogų šaltinis. Paskatinkite vaiką išnaudoti visas interneto galimybės ir pabrėžkite, kad jo potencialas vis dar augantis.

 

Internetas turi savo privalumų ir grėsmių, kai vaikai juo naudojasi vieni. Tačiau nėra rekomenduojama vaikui uždrausti interneto naudojimosi, dėl jo suteikiamų galimybių. Svarbiausia atkreipkite dėmesį, ką vaikas veikia internete, padiskutuokite su juo, patarkite, kaip efektyviausiai jį galima išnaudoti. Interneto prieigos suteikimas vaikui yra atsiveriančių galimybių šaltinis.

 

Likite išmanūs bei budrūs!